rozdělení barviv

15. června 2007 v 19:10 | Cecilka
rozdělení barviv podle trvanlivosti:
trvanlivosti,vybarvení na trvalé a s dočasným obarvením vlasů.
a)trvalé: vybarvení vlasů dosahujeme oxidačními barvami s 50-100% krycí schopností,tedy dostatečnou až dokonalou schopností.
b)dočastné vybarvení vlasů dosahujeme:oxidačními přelivy a fyzikálními barvivy.
Fyzikální barviva s keratinem nereagují a snadno se smívají.
Dlouhodobá:
Kovová barviva:
Do nedávna měli velikou důležitost,pro větší škálu odstínů,než barviva přírodní,vhodnou kombinací se získávali barvy-plavé,kaštanové,hnědé,béžové,černé.
Princip spočíval v rozpuštění soli kovů (olova,stříbra,mědi,manganu)a nanesením na čerstvé umyté,suché vlasy ,vlivem světla,vzduchu nebo speciálních vyvíječů se vlasy vybarvily na požadovaný odstín,jejich velikou nevýhodou byl nepřirozený-kovový lesk a jedovatost (nesměli do styku s peroxidem)Dnes se používají jen v é vlásenkářství.
Oxidační barviva:(ty,co se dnes používají)
Mají největší uplatnění po barvení vlasů.Vytlačila rostlinná a kovová barviva.
Poskytují širokou škálu odstínů od přírodních po umělé.Nezatěžují vlasy.Práce je snadná jednoduchá a rychlá.Jsou levné a dostupné.K vyvolávání procesu se používá 4-6% peroxid.Jedině oxidační barva se dokáže dostat v podobě malé molekuli hlouběji do vlasových struktur.S vlasovým keratinem nereaguje ani chemicky ani fyzikálně.Barevná látka vzniká až v samotném vlasu působením aktivního kyslíku.Barvící krém je bezbarvý nebo slabě zbarvený.PH není vysoké.Alkalita potřebná k otevření vlasu se nachází v tubě.
Vlastnosti,které by barva měla mít:
Při správném postupu by barvivo nemělo být jedovaté,nemělo by dráždit pokožku,vyvolávat alergii a porušovat stavbu vlasu.
Barvivo by mělo vlasům dodat přirozený vzhled,odstín a lesk.
Barvivo by mělo být stálé na slunečním světle a neblednout.
Barvivo nesmí narušit přirozený vzhled vlasů a zatěžovat jej.
Barvení by mělo být jednoduché,rychlé a levné.

Rostlinná(hena,reng,ořechové slupky,heřmánek,černý čaj)
Přednosti(nedráždí,možnost častého použití ,neničí vlasy,malí výskyt alergie)
Nevýhody(dlouhodobé dobarvovací nepřirozené barvené odstíny,suchost vlasů)
Hena:
Barvivo získávané z keřů Lawsonia Inermis rostoucí v Africe a v Asii.Listy se melou na tmavě zelený prášek,který obsahuje asi 1% aktivního barviva Lawson.Prášek se umíchá s horkou vodou a nanáší se na suché umyté vlasy,působí se 1 hodinu za tepla ..Barva probíhá v kyselém prostředí,což vyhovuje vlasům tak i pokožce.Nejlepších barevných účinků se dociluje u světlejších vlasů.Hena vybarvuje do cihlových odstínů.Po mytí se odbarvuje ještě 24 hodin kyslíkem.Je to uznávané regenerační činidlo-nedrží po tom trvalá-míchá se s rengem a může se kombinovat s kovovými barvivy.V dnešní době se hena vyrábí i synteticky.Míchá se s rengem,pro širší škálu odstínů.


Reng:
Sušené listy keřů Indiga rozemleté na prášek.Hlavní složkou je modré barvivo,které se míchá s Henou.Reng se dále používá k barvení textiliích.
Kombinované:
Zahrnuje proces barvení i odbarvování zároveň,v jednom kroku-používá se větší množství peroxidu a vyšší koncentrace (9%).V první polovině procesu dojde k odbarvení vlasu a ve druhé umělí pigment vyplní prázdná místa.(barevné melíry,barvy s odbarvením)
Krátkodobá:
Barevné oplachovací přelivy-PASTEL
Dodávají se ve formě tablet,tekuté,krémové(palette Instant color).
Základem těchto přípravků jsou azobarviva nebo jiná kyselá barviva v kombinací s organickými kyselinami.(jablečná,vonná,citrónová)plas další pomocné látky.Vlasy je jimi buď oplachují dokud látka neulpí na vlasech nebo se nanášejí štětcem a nechají se působit (krémové).Po pastelu se neprovádí kyselá lázeň,pastel je kyselí.NA vlasech vydrží 2-3 umytí,záleží na jejich narušení.Protože neobsahuje oxidační ani alkalické látky probarvená je pouze kutikula.
Oxidační přelivy a šampony:
Obsahují menší koncentraci alkalických látek a pouze 2% peroxidu.Mají schopnost proniknout přes kutikulu do vnitřní části kortexu.vymývají se.Jsou vhodné pro oživení přírodní barvy a na vlasy do 20% šedin.Šampony i navíc obsahují šamponovou složku.¨
Barevné postřiky:
Dodávají se v tlakových balení podobně jako laky na vlasy a tužidla.Základ tvoří alkalické roztoky v kombinaci s oxidačními barvivy.
Řasenky,postřiky,flitry:
Neobsahují žádné alkalické ani oxidační látky a po 1 mytí se smývají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama